57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri.

1 ay önce
457 kez görüntülendi

57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri…

15 Ağustos Cumartesi günü Atatürk Anıtı’na çelenk sunup, Hacı Bektaş Veli Dergah’ı ziyareti ile başlayacaktır.

Sevgili Canlar, bu yıl 57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri’ni 15-16-17-18 Ağustos tarihlerinde, her yıl olduğu gibi Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumlarının katılımları ve desteği ile icra edeceğiz.

Bilindiği gibi tüm dünyada etkisini gösteren Covid-19 salgını nedeni ile, bu yıl kapalı alanlardaki tüm “sergi – panel – konser – gösteri ve Cem” etkinliklerimizi yapmama kararı aldık. 56 yıldır gerçekleştirilen etkinliklerimizi, bu yıl küçük çapta ve halk sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde, gerekli tüm tedbirleri alarak 15 Ağustos Cumartesi günü saat 11:00’de Atatürk Anıtı’na çelenk sunup, Hacı Bektaş Veli Dergah’ı ziyareti ile başlayacaktır.

Aynı gün saat 14:00’de Hacıbektaş Belediyesi Salonundaki Alevi-Bektaşi Kurumları ile yapılacak değerlendirme toplantısı ve bildirinin hazırlanması ile devam edecek etkinliklerimizin akşamki bölümünde; “Kent Meydanında” Hünkar’ın 800 yıl önce ”Kadınları Okutunuz” dediği topraklarda “Kadına Şiddet ve Kadın Cinayetlerine” dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla; bu yıl sahnemizi sadece kadınlarımıza emanet edip “KADINCIK ANA HALK KONSERİ” adında mini bir konser gerçekleştireceğiz.

“Erkek, dişi sorulmaz, muhabbetin dilinde.
Hakkın yarattığı her şey yerli yerinde.
Bizim nazarımızda, kadın erkek farkı yok.
Noksanlık da, eksiklik de senin görüşlerinde”
Diyen Hünkar’ın sözleriyle “İstanbul Sözleşmesine” dikkat çekmeye çalışacağız.

Semah gösterisi ile başlayacak etkinlik, Nazlı ÇIĞA-Server ÇIĞA’nın hazırlayıp sunacağı Ben “ANADOLU” Adımı Kadıncık Ana’dan Aldım isimli müzikal tiyatro gösterisi ile devam edecek olup, Serpil SARI ve İlkay AKKAYA türküleri ile son bulacak.

16 Ağustos Pazar günü; gerçekleştirilecek olan Resmi Açılış Programını, Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde düzenleyecek olup; yine halkın sağlığını tehlikeye atmayacak şekilde, gerekli tüm tedbirleri alarak ve salon kapasitenin yarısını kullanarak ”Protokolun” katılımı ile gerçekleştireceğiz. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın Okunması ile başlayacak olan program Semah Gösterisi, günün anlam ve önemini belirten konuşmalar, Alevi – Bektaşi Kurum Temsilcilerinin Değerlendirme Toplantısı Bildirisinin okunması, 27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülünün Verilmesi ve Erdal ERZİNCAN Konseri ile sona erecektir.
17 Ağustos Pazartesi günü; Mistik Hırka Dağı-Kutsal Ardıç Ağacı ve Doğa Yürüyüşü ve Kamplı Etkinliğin ardından, 18 Ağustos Salı günü; Kadıncık Ana Evi Parkı Dayanışma Yemeği ile bu yılki 57. Ulusal, 31. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri son bulacaktır.

14 Ağustos Cuma günü, Hacıbektaş Belediyesi ve Anma Kurulu ile Alevi-Bektaşi Kurumlarının katılacağı bir etkinlik ve program söz konusu değildir.

Şimdiden, bu yıl düzenleyeceğimiz “Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinliklerimize” katılım sağlayacak tüm Canlara, yürekten teşekkürlerimizi iletiyoruz. Etkinliklerimize katılacak misafirlerimizden, esnaflarımızdan ve halkımızdan görevlilerin uyarılarına ve “maske – mesafe – hijyen” kurallarına uyulması noktasında, maksimum özenin göstermelerini rica eder, tüm Canlara, Aşkı Niyazlarımızı Sunarız…

Etkinliklerimize katkı sunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve Alevi Bektaşi Kurumlarına teşekkür ederiz.

Anma Kurulu Adına
Arif Yoldaş ALTIOK
Hacıbektaş Belediye Başkanı

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık