https://bodrumsun.com/

Otopark Yönergesi

HACIBEKTAŞ BELEDİYESİ

OTOPARK YÖNERGESİ

           Encümenimizce  03.08.2006 tarih ve 85 nolu alınan otopark yönergesi tekrar encümenimizce görüşülmüş olup, 5393 Sayılı Belediye Kanununun 15’inci maddesinin (b) bendine göre belediyemiz önünde bulunan Cumhuriyet Meydanı otopark, Savat Mahallesi ve Bala Mahallesi’nde bulunan  Aşık Mahzuni Şerif Caddesi üzerinde bulunan otopark, Zir Mahallesi ve Bala Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerindeki otopark, Çilehane’de bulunan otopark, Dedebağ’da bulunan   otopark, Beştaşlar’da bulunan otoparklara giriş yapan araçların uyması gereken kurallar: (26.04.2012 tarih ve karar no 40 ile tüm otoparkları kapsaması)

a)Park yeri ücretli olup,encümen kararı ile belirlenen park ücreti araçlardan makbuz verilerek alınacaktır.

b)Park yerinde reklam amaçlı araçlar bulundurulmayacak(Geçici kısa süre Hacıbektaş’a gelen konukların araçları hariç.)

c)Park yerinde her türlü yanıcı ve patlayıcı maddeler taşıyan araçlar bulundurulmayacaktır.

d)Park yerinde sığır, koyun, tavuk ve benzeri hayvanları taşıyan araçlar ile gübre, deri, koku ve bakteri üreten yük araçları bulundurulmayacaktır.

e)Belediye kurban satış ve kesim  ( mezbaha ) tesisleri dışında kaçak satış ve kesim yerleri olarak çalışan yerlere kurban satışı için ziyaretçileri götüren kişiler yada onların adamları ile araçları otoparka alınmayacaktır.. Kurban satıcıları otoparklara girmeyeceklerdir.

f)Park yeri içerisinde, gelen yolculara ve konuklara, satış, pazarlama, reklam ve benzeri faaliyetler yapılmayacaktır. Yolcular rahatsız edilmeyecektir. Afiş, broşür ve benzeri şeyler dağıtılmayacak, hanutçuluk yapılmayacak.

g)Aylık abonman ücreti karşılığı verilen kartlar araçların kontrolünde sorumlulara gösterilecektir. Abone kartı park yerinde aracın ön camından görünecek şekilde bulundurulacaktır.

h)Tarih itibariyle abone süresi dolmuş araçlar park yerine alınmayacaktır.

ı) Park yerinde tertip ve düzeni bozmakta israrlı olanlara park yeri dışına çıkartıp yasal işlemler uygulanmak amacıyla Emniyet Birimleri  zaman geçirilmeden haberdar edilecektir.

j)Kurallara uymayanlar hakkında 5326 sayılıKabahatler Kanunun 37.maddesine istinaden  para cezası uygulanacaktır. Her yıl artışa göre ayarlama yapılacaktır.

k)Park yerinin düzeninin sağlanmasından park görevlisi ve Zabıtalar, kontrolün sağlanmasında Zabıta Amirliği sorumludur.

l)Otopark yerlerinde otoparktan yararlananlar araçları park ettikten sonra otopanktan ayrılacak, otopark içerisinde hiç bir nedenle dolaşılmayacak. hırsızlık ve sabotajlara karşı gerekli dikkat gösterilecek. Gelişi güzel otopark yerinde dolaşanlar çıkartılacak. 26.04.2012 tarih ve no 40 kararı  Yürürlükten kaldırılmış olup. Bu yönerge yeniden yapılarak uygulanması için;

Yukarıda belirtilen kurallara otoparka giren araçların uymasının sağlanmasına ve kurallara uymayanlara yasal işlemin yapılasına oy birliği ile karar verildi.