HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA VE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNİN RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ

HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA VE KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNİN RESMİ AÇILIŞ TÖRENİ, 16.08.2019 TARİHİNDE CHP GENEL BAŞKANI KEMAL KILIÇDAROĞLU VE KÜLTÜR VE TURİZM BAKANI MEHMET NURİ ERSOY’UN KATILIMI İLE GERÇEKLEŞTİ.

Ulusal düzeyde 56.sı, Uluslararası düzeyde 30.su düzenlenecek olan Anma ve Kültür Sanat Etkinliklerinin resmi açılış töreni, 16 Ağustos 2019 tarihinde saat 11.00 da Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde yapıldı. Çilehane mevkiinde bulunan Kültür Merkezindeki açılış törenine, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Alevi-Bektaşi dernek ve vakıfların temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Meltem Çınar ve Uğur Çınar’ın sunuculuğunu yaptığı resmi açılış töreni, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasını takiben, Kültür Bakanlığı Semah Topluluğu’nun semah gösterisi ile başladı.

Açılış töreninde Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok, Hacıbektaş Kaymakamı Yiğit Yaşar Demirer, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy günün anlam ve önemini belirten birer konuşma yaptılar. Alevi dernek ve vakıflarından oluşan Alevi Kurumlarının, Alevilerin sorunları ve taleplerine ilişkin hazırladıkları bildiri ise, Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül tarafından okundu.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri çerçevesinde Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü verilmesine karar verilen Musa Eroğlu’na ödülü, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından verildi. Ödül töreni sonrasında Kemal Kılıçdaroğlu’nun yaptığı konuşma ile resmi açılış töreni sona erdi.