Hacı Bektaş Veli Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri Birinci Gün Programları ile Devam Ediyor.

Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür-Sanat Etkinlikleri kapsamında, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda düzenlenen panel saat 15.00 da başladı. Panelin konusu “Geçmişten Günümüze Alevi Bektaşi Öğretilerinin Sorunları” olarak belirlenmişti. Önceki Hacıbektaş Belediye Başkanlarından Mustafa ÖZCİVAN’ın yönettiği panele, konuşmacı olarak Alevi-Bektaşi Federasyonu Genel Başkanı Hüseyin Güzelgül, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Gani Kaplan, Alevi Kültür Dernekleri Genel Başkanı Doğan Demir, Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı Genel Başkanı Ercan Geçmez, Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut, Alevi Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Celal Fırat, Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu Başkanı Hüseyin Mat, Demokratik Alevi Dernekleri Genel Başkanı Musa Kulu düşüncelerini paylaştılar.

Panelin yapıldığı salon girişinde ise, Dr. Birtürk Özkavak, “Başka Şiir Lazım” adı ile yayınlanan ilk şiir kitabını, şiir sevenler için imzaladı.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında, 16.08.2019 tarihinde saat 14.30 da Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Sergi Salonunda, Işık Çuhacıoğlu tarafından koordine edilen “15. Resim, Heykel,Seramik ve Fotoğraf Sergisi” nin açılışı, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok tarafından gerçekleştirildi.

Sergide eserleri bulunan sanatçılar şu isimlerden oluşuyor: A. Cevat Uğraş, Anıl Cem Ilıman, Ayça Güneş, Aydın Baykara, Bilge Öztoplu, Emine İlkkutlu İzdar, Emine Kasap Karakoç, Fatma Kul, Figen Aydoğmuş, Füsun Özyıldırım, Gülnaz Çolak, Halil Demir, Hatice Ünal, Hülya Gülmez, Hülya Gündoğdu, Işık Çuhacıoğlu, Işın Çuhacıoğlu, Jale Polat, Mustafa Kılıç, Meral Menal, Meryem Kılınç, Neslihan Kaya, Nevim Kayaoğlu, Öznur Aksoy, Ramazan Ertuğrul, Serdar Koç, Yahup Hayro, Zekiye Tellioğlu.

Sergimiz 30 Ağustosa kadar açık kalacaktık.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde ve 60.Yıl Spor Salonunda düzenlenen iki ayrı konser programı da saat 19.00 da başladı.

Meltem Çınar ve Uğur Çınar tarafından sunulan, Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezindeki etkinlik programı şöyle: Pir Sultan Abdal Ankara Şubesi Semah Ekibi, Erkan ÇANAKÇI, Gülperi ÖZTÜRK, Hüseyin ASLAN, Metin KARATAŞ, Dertli DİVANİ, Edip BÜLBÜL, Gani PEKŞEN, Müslim EKE-Mustafa EKE, Sabahat AKKİRAZ. 26. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü sahibi Musa Eroğlu’nun da katılımı ile gerçekleşen etkinlik sırasında, öykü ve şiir yarışmalarında dereceye giren eser sahiplerine ödülleri ve plaketleri verildi.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezinde ve 60.Yıl Spor Salonunda düzenlenen iki ayrı konser programı da saat 19.00 da başladı.

Turhan Alıcı’nın sunduğu, 60. Yıl Spor Salonu programı ise şöyle: Adıyaman Yaşlılar Semah Ekibi, Özlem TANER, Kutsal EVCİMEN, Muzaffer ÖZDEMİR, Nevid MÜSMİR – Amin MAREFAT VARJOVİ İran, Kazım KALAYCI, Mustafa ÖZARSLAN ve Grup ÇIG, Tolga SAĞ, Erdal ERZİNCAN, Arİf SAĞ.

HACI BEKTAŞ VELİ’Yİ ANMA ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA, KÜLTÜR MERKEZİNDE 17 AĞUSTOS’TA SAAT 14.00 DA DÜZENLENEN PANELİN KONUSU “ANADOLU HALK KÜLTÜRÜNDE OZANLIK GELENEĞİ” İDİ.

Hacıbektaş’ta faaliyet gösteren Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği tarafından, her yıl Haziran ayı içerisinde düzenlenen “Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması” etkinliği, bu sene Hacı Bektaş Veli’yi Anma Etkinlikleri ile birleştirilmiştir. Bu kapsamda, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğince, Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonunda saat 14.00 da başlayan bir panel düzenlenmiştir.

Turhan Alıcı tarafından sunulan panel programı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Hacı Bektaş Veli Kültür Derneğince düzenlenen programda ilk olarak, Haziran ayında düzenlenmesi planlanan “Uluslararası Halk Ozanları Hacıbektaş Buluşması” kapsamında düzenlenen şiir yarışmasında dereceye giren eser sahiplerine ödül ve plaketleri takdim edildi.

Kırgızistan Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesinde gerçekleştirilen Sempozyum dolayısıyla Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Yük. Müh. Mustafa Özcivan, Dünya Söz Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin, TİKA Bişkek Program Koordinatör Yardımcısı Fatih Abdi Çetin ile ülkelerin bilim adamlarının katılımı ile oluşan yakınlaşma, Hacıbektaş’taki etkinlikle bir adım daha ileriye taşındı.

Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev tarafından, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan ve Dünya Söz Akademisi Başkanı Prof. Dr. Hayrettin İvgin’e, “fahri profesörlük” belgesi takdim edilerek cübbe giydirilmiştir. Düzenlenen panel etkinliğinin başlangıcında, Azerbeycanlı Prof. Dr. Elçin İskenderzade tarafından, Hacı Bektaş Veli Kültür Derneği Başkanı Mustafa Özcivan’a üniversitenin “Altın Yıldız Madalyası” takdim edilmiştir.

Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev’e, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok tarafından, katılımları münasebetiyle dernek tarafından hazırlanan bir plaket takdim edildi. Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kurmanbek Abdıldayev ise, Hacıbektaş Belediye Başkanı Arif Yoldaş Altıok’a Kırgızistan’dan getirdiği hediyeyi takdim etti.

Kırgızistan Kasım Tınıstanov Issık Göl Devlet Üniversitesinden gelen konuklara plaket ve hediyeler sunulmuştur.

TRT tarafından hazırlanmış olan Aşık Hüdai Belgeseli sonrasında düzenlenen panelin konusu “Anadolu Halk Kültüründe Ozanlık Geleneği” olarak belirlenmişti. Prof. Dr. Hayrettin İvgin tarafından yönetilen panelin, Prof. Dr. Elçin İSKENDERZADE, Doç. Dr. Mehmet YARDIMCI, Dr. Necdet KURT ve Halk Ozanı Kamber NAR olmuştur.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında 17 Ağustos ‘ta 60. Yıl Spor Salonunda düzenlenen konser programı saat 19.00 da başladı.

Meltem Çınar ve Uğur Çınar’ın sunduğu, 60. Yıl Spor Salonundaki konser programında şu sanatçılar ve semah ekipleri sahne aldı: Ayin-i Cem “Canlar Semah Ekibi”, Ergün EFE-Neriman ULUSU, HEKDER Semah Ekibi, Mehmet İPEK, Ender BALKIR, Erdal BAYAZGÜL, Özcan TÜRE ve Onur Türe, Tolga SAĞ.

56. Ulusal 30. Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında 17 Ağustos’ta Hacı Bektaş Veli Müzesi 1. Avluda, “Cem Töreni” gerçekleştirildi. Alevi Bektaşi Kurumları tarafından organize edilen “Cem”, Saat 19.00 da başladı ve çiseleyen yağmur altında yaklaşık iki saat sürdü.

Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür-Sanat Etkinlikleri kapsamında, 18 Ağustos’ta saat 13:00’te ,Hacı Bektaş Veli Kültür Merkezinde Ozanlar Geçidinde Halk Ozanlarımız sahne aldılar.

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma Törenleri ve Kültür Sanat Etkinlikleri kapsamında gerçekleştirilen, MİSTİK HIRKA DAĞI – KUTSAL ARDIÇ AĞACI DOĞA YÜRÜYÜŞÜ VE KAMPLI ETKİNLİK’ten görüntüler…

56.Ulusal, 30.Uluslararası Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat Etkinlikleri son günü olan 18.08.2019 tarihinde, 60.Yıl Spor Salonunda düzenlenen konser programı saat 19.00 da başladı.

Turhan Alıcı’nın sunduğu, 60. Yıl Spor Salonundaki konser programında şu sanatçılar ve semah ekipleri sahne aldı: Adana Şakirpaşa Semah Ekibi, Berivan CANBOLAT, İhsan GÜVERCİN, Seyfi YERLİKAYA, Ümraniye Cem Evi Semah Ekibi, Hacıbektaş Abdallar Topluluğu,Caner GÜLSÜM, Tolga KAYA, Hüseyin UĞURLU, İlkay AKKAYA.