27. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü Verildi.

HIZIR AVUSTURYA DERNEĞİ

Hz. Hızır, Aleviler arasında çok özel bir yere sahiptir. Çünkü o, mazlumun yanında zalimin karşısındadır. Darda kalanların, Fakirin yardım edendir. Ak sakallı, bembeyaz elbiseleriyle Bozat’ına binip diyar diyar dolaşarak insanları koruyan, kollayan, kurtaran ve hoşgörü ile sevgiyi harmanlayan Pir’dir. Bilge, ulu, evliya ve derviş gibi bir değil birden fazla kişiliğiyle insanlara doğru yolu gösteren manevi güçtür. Bu bağlamda Hz. Hızır’ın inancımızda önemini açıkça belirtilmektedir.

Hz. Hızır’ın Alevi inancımızdaki öneminden hareketle Avusturya Alevi İnanç Toplumu (ALEVİ)nin yardım ve hayır işleri alanında işlev görecek kuruluş HIZIR AVUSTURYA kurumumuzu kurarak, bugüne kadar eksik kalan bir yanımızı da tamamlamak istiyoruz.

HIZIR AVUSTURYA olarak başlıca amacımız düzenleyeceğimiz çeşitli projeler ile yardıma muhtaç olan Canlara, incitmeden, „BİR ELİN VERDİĞİNİ DİĞER EL GÖRMEMELİ“ anlayışına sadık kalarak yardım etmek, kısaca ihtiyaç sahiplerinin carına yetişmektir. HIZIR AVUSTURYA’NIN kuruluşunu siz değerli kamuoyu ile paylaşmak bizler için bir onurdur.

Bu itibarla Hızır yoldaşınız, haldaşınız olsun.

Zöhre Doğan
Hızır Avusturya Derneği Başkan