Mustafa Kemal’in askeri olmak onurumuzdur.

1 yıl önce
675 kez görüntülendi

MUSTAFA KEMALİN ASKERİ OLMAK ONURUMUZDUR

Durup dururken 2′ nci Cumhuriyetçilerin değirmenine su taşıyacak bir yaklaşımla “Mustafa Kemalin askeri değilim,yoldaşıyım” diyenler yeni bir gündem yarattı.
Kimler yoldaşıydı nerede durdular ve yoruldular.
– Sivas kongresi 4 Eylül 1919 da yapıldı.
– 3 Eylül gecesi Mustafa Kemal’in yoldaşları Rauf Orbay,İsmail Hakkı Danışman, (paşa) İsmail Hakkı Cebesoy (paşa) Kara Vasıf, Bekir Sami Beyler toplanarak  “yarın Mustafa Kemal kongre başkanı seçilmemeli başkan seçilirse mandayı (Amerikan yada ingiliz himayesini ) kabul ettirmez” diye karar aldılar.Halide Edip Adıvar gibi mandayı savunan başka yoldaşlar’da vardı.
Yoldaşlar’da vatan severdi kurtuluş savaşında önemli hizmetler verdiler. Ancak dahi değillerdi manda kabul edilseydi parçalanmış Anadolunun ortasında küçük bir devlet olacaktık Amerikanın yada İngilterenin yönetiminde sömürgesi olarak kalacaktık , yurdun kurtuluşu mümkün olamayacaktı.
Kurtuluştan sonra bu yoldaşların bağzıları saltanatın kaldırılmasını,Halifeliğin kaldırılmasını,Cumhuriyet’in kurulmasını’da anlamayıp duraksadılar.
-Yeni yazıya geçişin ise hiç olmayacağını söyleyenler vardı.
– Türk Dil Kurumu’nun kuruluşunu’da hiç anlamadıklarından “Aceminki acme kalır Arabınki araba kalır bize kolsuz bir Buhara gömleği kalır” diyerek ileriyi göremiyorlardı.
– Bu yoldaşların hiç birinin iyi niyetinden kuşku duymayan Mustafa Kemal duraksamadan Devrimleri gerçekleştirdi çünkü o bir dahiydi.
– Yoldaşlarını bazılarının Atatürk’e yapılan suikastle’de ilgili oldukları unutulmamalıdır.
– Çanakkale’de yedi düvelin organizasyonunu yapan İngiltere Başbakanı Lord Curzon yenilgiyi kendi meclisinde “Her yüzyıl bir dahi çıkartır ne yapalım’ki bu savaşta Türkler Mustafa Kemal’i karşımıza çıkarttı” demiştir.
Mustafa Kemalin askeri olmak onun izinden kanının son damlasına yaşamın son nefesine kadar duraksamadan yılmadan kararlılıkla yola devam etmektir.
Mustafa Kemalin askeri olmak onurumuzdur.

Son söz:
Mustafa Kemal’in aydınlığı Dünyayı sarar
Darda kalan her ulus Mustafa Kemal’i sorar ve arar
Mustafa Kemal’in askeriyim ben
O nerede ben orada
Canım feda bu ulusa bu yurda.

Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık