Ali Rıza SELMANPAKOĞLU’NUN Anma Törenleri Kouşması

1 yıl önce
967 kez görüntülendi

Sayın Konuklarımız

Hacı Bektaş Veli’yi Anma ve Kültür Sanat etkinliklerimize katılarak bizleri onurlandırdınız. Hoş geldiniz Dost geldiniz.

Tarihin derinliklerinden süzülerek gelen medeniyetlerin harman olduğu Anadoluda, 13’ncü yüzyılda Moğulların işgali ile Selçuklu Devleti yıkılmış, Beylikler dağılmıştı.

Topluluklar orada burada nasıl ve ne olacağını bilmeden savrulmuş, Toprak Osmanlı Devletinin kuruluşuna can verecek havayı ve suyu bekliyordu.

“Bir olalım iri olalım diri olalım” diyen Hacı Bektaş Veli toprağa maya, topluma rehber olmanın tohumlarını buradan Hacıbektaş’dan ekti. Hünkar Düşüncesini uygulamaya koyarken Gönülleri, Tanrı Evren İnsan bütünlüğüne aşk ile bağlamaya başladı.

O aşk ki; yaradana yaratılana, dürüstlüğe adalete, cömertliğe yardımlaşmaya, sevgiye hoşgörüye, kinden nefretten arınıp kurtulmaya, zalimin zulmüne, haksızın çıkarcılığına karşı durmaya, ele dile bele sahip olmaya, birlikte çalışıp hakça paylaşmaya, bilim ve akıl yolu ile değişip gelişmeye olan aşktı.

Türkün islamiyetle tanışıp yaşamını şekillendirip anlamlaştırdığı bu aşk; Anadoluyu dalga dalga sardı. Balkanlardan, Mezapotamya’ya, Mısır’a üç kıtaya yayıldı, insanlığa ses oldu ışık oldu gönüllere doldu.

Bu aşk; Dört kapı kırk makamda hava oldu yel oldu. Yaşamın olmazsa olmazı, Tanrının yanında yer almanın ilk koşulu olarak adalet oldu dürüstlük oldu.

Bu aşk; ateş oldu bireyi erdemli yapıp hamı olgunlaştırıp pişiren gönülleri yeşerten yol oldu.

Bu aşk; bilim ve akıl ile marifetle akan su oldu, sular benlikleri yudu yıkadı toplumu geliştiren deniz oldu okyanus oldu.

Bu aşk; toprak oldu. Kardeşçe barış içinde yaşamak isteyen yetmiş iki milleti bağrına basan, tevazu gömleği giyip yaradılmışı sevip yaradana koşan insan oldu, ruh oldu.

Hacı Bektaş Veli’nin aslanla ceylanı bir kucakta tutan sevgi barış hoşgörüyle insanlığın geleceğini ortaya koyan düşüncesi ile Büyük Atatürk’ün “yurtta barış dünyada barış ilkesi dikkate alınsaydı. Tüm dünyada çatışma olmaz huzur sağlanır, insan en yüce değer olarak varlığını sürdürürdü.

Dış güçlerin birliğimizi dirliğimizi bozup ulusumuzu ve ülkemizi bölme hevesleri kesinlikle kursaklarında kalacaktır.

Çünkü bizim Hacı Bektaş Velimiz, Mevlanamız, Yunusumuz ve  Atatürkümüz var.

Sayın konuklarımız

Sözlerimi Hacı Bektaş Veli’nin bir dörtlüğü ile bitirmek istiyorum. Yüce Hünkar şöyle diyordu.

“Dostumuzla beraber yaralanır kanarız

Her nefeste aşk ile yaradanı anarız

Erenler meydanına vahdet ile girde gör

Kırk budaklı şamdanda kırkımız bir yanarız”

Bu duygularla

Yaranız şifa bulsun

Işığınız karanlıklara konsun

Meclisiniz sevgi ve vahdet ile dolsun

Aşk ateşiniz sönmesin daim olsun

Hoşça kalın, dostça kalın

 

                                                                             Ali Rıza SELMANPAKOĞLU
                                                                               Hacıbektaş Belediye Başkanı
                                                                                              14.10.2017
Bu Konuyu Sosyal Medyada Paylaş

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yukarı Çık